piątek, 17 sierpnia 2012

Politeizm

Religia grecka jest religią politeistyczną, jak prawie wszystkie religie starożytne. Słowo „politeizm” pochodzi z greckiego od dwóch słów: „poli” – wiele i „theos” – bóg, czyli znaczy po prostu „wielobóstwo”. Oddaje to bardzo dobrze charakter religii greckiej, gdzie istnieją np. bogowie snu i boginie porodów. Oczywiście, kilku głównych bogów ma bardzo szeroką władzę, np. zajmuje się szeroko pojętą sztuką, ale najwięcej jest tych pomniejszych bóstw o ograniczonym polu działania.
Grecy uważali bogów za podobnych do ludzi – wprawdzie mogli się przemieniać w zwierzęta, ale ludziom woleli się pokazywać pod postacią ludzką (a robili to bardzo często). Podobni do ludzi byli też w charakterze i w zachowaniu – według Greków mieli zalety i wady, a od normalnych ludzi dzieliła ich zasadniczo tylko bariera nieśmiertelności. Osiągali ją przez spożywanie nektaru i ambrozji.
Krótko mówiąc, bogowie byli pyszałkowaci, dumni, kapryśni, zazdrośni i kłótliwi. Nie byli jednak okrutni, jak u wielu innych narodów, wręcz przeciwnie – sprzyjali i chętnie pomagali tym, którzy przypadli im do gustu. A co ważne dla rozwoju mitologii, mieli dzieci ze śmiertelnikami. Nazywali się oni herosami i mieli mnóstwo niebezpiecznych przygód oraz poważanie wśród śmiertelnych.
Każdy z bogów ma różną osobowość, inne mity, w których gra główną rolę i różne zalety i wady, więc naprawdę, warto się o nich dowiedzieć więcej, również o tych mało znanych.

4 komentarze:

  1. Gratuluję pomysłu!
    Czekam na dalsze wpisy. Zajrzę tu na pewno!

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzymam kciuki i czekam na więcej!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny pomysł na zrobienie bloga o takich właśnie wierzeniach...
    Ja osobiście lubie czytać o takich rzeczach...
    Robie album na historie o greckim politeiźmie... żadna oprócz twojej stron7y nie była dobra do tego albumu... jak dostanę piątkę z tego zadania domowego na 100 % będe cię obserwować.. hhehehhhehehehe ;D
    I jakbyś się nie obraziła chciałabym zaproponować swój blog...
    http://zkomorkawkieszeni.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny pomysł z tym rozdziałem! Zawsze zastanawiałam się jak w prosty sposób opisać bogów, a ty to zrobiłaś. nie wiem czy czytałaś serię Ricka Rodiana "Percy Jackson i bogowie olimpijscy". Jeśli nie - polecam! Tam właśnie są przedstawieni bogowie i herosi w realiach współczesny.
    Pozdrawiam i życzę, aby ta cudowna wena twórcza cię nie opuściła!

    OdpowiedzUsuń